Rádi si pochutnáváte na zeleninových salátech a nedovedete si je predstavit bez oliv? Díky turistickému ruchu, možnosti vybírat si potraviny z bohatého tuzemského i zahranicního trhu i touha po poznání doposud neochutnaných potravin prispívají k tomu, že se olivy cím dál tím casteji objevují také v jídelnícku Cechu a Cešek. Bohaté portfolio španelských oliv stejne jako vysoce hodnoceného španelského vína Old Porter objevíte na webovém portále spolecnosti BMC Brno. Prohlédnout si ho mužete zde katalog.bmcbrno.cz/old-porter-21.html.
Olivy jsou plody stredozemského stále zeleného stromu zvaného Olea europaea. Olivy uzrávají po odkvetu bílých vonavých kvetu. Obsahují více jak padesát procent oleje a témer ctyricet procent vody. Svuj puvod nachází olivy v oblasti Malé Asie. Dnes se hojne pestují predevším ve stredomorských zemích. Olivy se hojne pestují v Itálii, Španelsku, Recku, Turecku, Tunisku, Portugalsku, Sýrii a Maroku. V dubnu se objevují na olivovníku bílá kvítka. V mesíci cervnu mení olivy svou barvu ze zelené pres fialovou až po cernou. V této dobe se plod postupne plní olejem. V zárí probíhá sklizen zelených oliv a o tri mesíce pozdeji sklizen cerných oliv. Rozdíl mezi zelenými a cernými olivami spocívá v tom, že cerné olivy jsou ve skutecnosti dozrálé zelené olivy patricného druhu. Olivy jsou považovány za soucást chutné, pestré a vyvážené stravy. Kdo jí pravidelne olivy, ciní neco pozitivního také pro sebe, nebot jsou významným zdrojem vitamínu A a E, nenasycených mastných kyselin, antioxidantu, prírodních vláknin a minerálu. Obsahují železo, vápník, draslík a horcík.
Olivy jsou urceny, jak pro okamžitou konzumaci, tak výboru kvalitního olivového oleje. Práve olivové oleje jsou jedním z nejzdravejších a nejvíce žádaných oleju vubec. Je možné jej použít pri príprave salátu, pecení, grilování i smažení. Olivový olej je oproti slunecnicovému oleji výjimecne lehký a jemný. Jídlu dodá jedinecnou chut.